Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Обезщетение за напускащ служител на основен и допълнителен трудов договор в две свързани фирми

Теодора Дичева Отговор, предоставен от
Теодора Дичева
Въпрос:

Наш служител напуска и има право на обезщетение по чл. 222, ал. 3 от КТ. Същият работи на основен трудов договор на 4 часа и на допълнителен трудов договор по чл. 111 в друга фирма, също на 4 часа. Двете фирми са свързани. Трудовият му стаж във фирмата с основен трудов договор е по-малко от 10 години. Във фимата с допълнителен трудов договор е повече от 10 години.

Въпрос: На какво обезщетение има право - две или шест брутни заплати? Коя фирма ги дължи? Изчислението на обезщетението само на база на брутната заплата от едната фирма ли се прави или се взима в предвид и доходът от другата фирма, след като двете фирми са свързани? Доходът от допълнителния трудов договор третира ли се като допълнително възнаграждение с постоянен характер?

Регистрирайте се или влезте в профила си, за да прочетете цялата статия
Обезщетение за напускащ служител на основен и допълнителен трудов договор в две свързани фирми

Бележка: Пълния текст на статията е достъпен само за регистрирани потребители. Натиснете тук, за да се убедите в полезността на експертните отговори в portalpravo.bg.

Влизане в акаунта

Защо да се регистрирам?

  • експерти на Ваше разоложение 24/7/365
  • база данни с новини, отговори, анализи
  • на разположение навсякъде, по всяко време, от всяко устройство

БЕЗПЛАТНО приложение portalpravo.bg

33 правни анализа от експерти

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalPravo.bg и получете специалния PDF "33 правни анализа от експерти"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x