Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Командироване в страната с устно нареждане

доц. д-р Андрей Александров Отговор, предоставен от
доц. д-р Андрей Александров
Въпрос:

➤ Поради спецификите на нашата дейност (поддръжка на оборудване при различни клиенти в страната) не винаги е възможно да командироваме съответния служител с писмена заповед. Често се случва да се обадим по телефона и да кажем на лицето, че трябва да замине за определен град и да изпълни възложените му задачи, а едва когато се върне оформяме и командировъчната заповед. Законно ли е това?


Отговор:
Трудовото ни законодателство допуска по изключение и командироването с устно разпореждане. Съгласно чл. 8, ал. 2 от Наредбата за командировките в страната „при особени обстоятелства, когато се налага незабавно заминаване, командироването може да се извърши и по устно нареждане на командироващия, който в 3-дневен срок е длъжен да издаде писмена заповед“. В отговор на МТСП от 10.09.2008 г. във връзка с чл. 8, ал. 1 - 2 от Наредбата за командировките в страната изрично се подчертава изключителния характер на устното командироване: „Съгласно чл. 8, ал. 1 и 2 от Наредбата за командировките в страната командировките се извършват въз основа на предварително издадена писмена заповед. При особени обстоятелства, когато се налага незабавно заминаване, командироването може да се извърши и по устно нареждане на командироващия, който в 3-дневен срок е длъжен да издаде писмена заповед. От гореизложеното е видно, че не е предвиден минимален срок за връчване на заповедта преди командировката, т. е. заповедта може да бъде връчена и непосредствено преди това - "от днес за утре". Дори е предвидено и "незабавно заминаване" - по устно нареждане, при наличие на особени обстоятелства.“ Следва да се обърне внимание на 3-дневния срок от началната дата на командироването, в който трябва да се издаде писмена заповед (доколкото в запитването се посочва, че е установена практиката на издаване на командировъчни заповеди след завръщането на лицето, а този период може да е повече от 3 дни). Желателно е писмената заповед да бъде издадена в установения срок и изпратена на командирования, ако към този момент командировката още не е приключила.
 
С уважение:

доц. д-р Андрей Александров

 

БЕЗПЛАТНО приложение portalpravo.bg

33 правни анализа от експерти

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalPravo.bg и получете специалния PDF "33 правни анализа от експерти"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x