Завършилите средно образование сами поемат здравните си вноски

PortalPravo.bg

Младежите, които през тази година са завършили средното си образование, но още не са започнали работа, трябва сами да покриват своите здравноосигурителни вноски за периода между дипломирането и започването на трудова дейност или редовно обучение във висше учебно заведение. Това напомнят от Националната агенция за приходите (НАП).
Причината е, че след като вече не са ученици и все още не са записани като студенти, тези лица не попадат в групите, за които държавата поема здравните осигуровки. Те също така не се водят заети по трудов договор, което ги изключва от другите основания за осигуряване. В този „междинен“ период зрелостниците трябва сами да внасят месечната здравна осигуровка, която за момента е в размер на 43,08 лв.
За да се спази нормативната уредба, е необходимо подаването на декларация образец № 7, с която се заявява възникване на задължение за здравно осигуряване. Срокът за подаването ѝ е до 25-о число на месеца, който следва месеца, в който се е появило задължението. До тази дата следва да се направи и плащането на вноската.
НАП уточнява, че декларацията може да бъде подадена лично в офис на агенцията, изпратена по пощата с обратна разписка, или изпратена електронно чрез системата на НАП, като за това се използва ПИК (Персонален идентификационен код) или КЕП (Квалифициран електронен подпис).
Ако лицето пропусне да плати три или повече месечни вноски в рамките на последните три години, здравноосигурителните му права ще бъдат временно прекъснати. Това означава, че няма да има достъп до услугите, покривани от Националната здравноосигурителна каса (НЗОК), докато не изплати просрочията си заедно с натрупаните лихви. Размерът на дължимите суми може да се изчисли с помощта на „Здравноосигурителен калкулатор“ в онлайн портала на НАП.
Всеки може да провери актуалния си здравноосигурителен статус и периодите, в които липсват вноски, чрез електронните услуги на приходната агенция. Освен това справка по ЕГН може да се направи по всяко време – 24/7 – на телефон 0700 18 700, като системата предоставя гласова информация за месеците без данни за осигуряване.
Източник: nra.bg
БЕЗПЛАТНО приложение portalpravo.bg
